Cnc Torna Aynası Ayakları ve Çeneleri için Yeni Adres

İmalat sanayisinde en çok tercih edilen işleme makinelerinden biri olan torna tezgahları, yıllar içerisinde büyük gelişmeler göstermiş ve bugün 5 eksen ve çok daha fazla eksenli olmak üzere en ileri boyutta ve hassas parça işlemesi gerçekleştirmektedir.

Cnc torna tezgahları standart torna aynaları ile gelsede zaman içerisinde ek bazı parçaların satın alınması gerekmektedir. Bu parçalardan birisi de torna aynası ayaklarıdır. İş parçasını tutmaya, sıkmaya yarayan torna ayakları, ayak yada çene gibi birkaç şekilde de ifade edilmektedir. Sanayi ortamlarında, imalat atölyelerinde parça işlerken ayna üzerinde bulunan bu torna aynası ayakları sert çene ve yumuşak çene diye tiplere ayrılmaktadır.

Torna aynası sektörüne baktığımızda ise çok fazla marka bulunmakta, bu isimleri sıralamak istersek; Schunk, Kitagawa, SMW-Autoblock, Samchully, Röhm, Howa, Tonfou, Matsumoto, Forkardt, Bison, Buck, Berg, Hoffman, HWR, Seoam ve daha birçok torna aynası üretici firma cnc torna tezgahları için yüksek kaliteli aynalar üretmektedirler.

Bu kadar torna aynası içinde çok çeşitli tiplerde torna aynası ayakları üretilmektedir.

Görselde görüleceği gibi çeşitli tiplerde torna aynası ayakları (çeneleri) bulunmakta. Aslına bakarsanız torna aynası ayaklarını gruplandırmak istersek taban ayakları, yumuşak çeneler ve sert çeneler (ayaklar) diye 3’e ayırabiliriz.

Taban çenesi yada taban ayakları dediğimiz parçalar torna aynasının kama pistonu ile karşılıklı olarak çalışan parçalardır. Yüksek hassasiyetli tırtıklarla sertleştirilmiş ve taşlanmıştır ve doğruluğu ve tekrarlanabilirliği korumak için yalnızca üçlü set olarak mevcuttur.

Torna aynasının mümkün olan en iyi tekrarlanabilirliği ve kavrama kuvvetini koruduğundan emin olmak için aynanın günlük olarak veya standart vardiya başına bir kez greslenmesi hayati öneme sahiptir. 

Yumuşak ayak ve sert ayaklar ise parça işleme sırasında ilk işleme ve finisaj işlemleri sırasında kullanılmaktadır. İlk işlemede parçada iz yapma konusunda bir sıkıntı olmamakla birlikte sert torna aynası ayakları tercih edilirken, finisaj işlemlerine geçildiğinde ise bu durum yumuşak torna aynası ayakları (çeneleri) ile değiştirilmek suretiyle yapılmaktadır.

İmalat sanayisinde mevcut torna aynaları için çok sayıda torna aynası ayakları kullanılmaktadır. Çeşitli çaplar için işlenen torna aynası çeneleri başka bir çaptaki parçaya uyum sağlayamayacağı için yeni bir set cnc torna aynası ayağı almak gerekliliğini doğuracaktır.

Bütün bunlar ışığında çeşitli torna aynası markaları için gereken torna aynası ayakları (çeneleri) için Hidkom Mühendislik firması tarafından tedarik edilmektedir ve müşterilerine son kullanıcı olarak teslim edilmektedir. İhtiyacınız olan tüm cnc torna aynası ayakları için Hidkom Mühendislik firmasına ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın