Cinsel Sağlık Konusunda Bir Uzmana Danışmak Neden Önemlidir?

Kitabın ortasından konuşmak diye bir tabir vardır ya işte şimdi tam öyle bir şekil konuşmakta yarar var… Evet bu yazımızın konusu cinsellik ve neden bir cinsel danışmana ihtiyaç duymalıyız konusunda bilgilendirmelerde bulunacağız…

Türkiye gibi ülkeleri ele alırsak halkının büyük çoğunluğu müslüman bir ülke ve cinsellik gibi konular dillendirilmez ama bir şekilde öğrenilir. Ama ne yazıkki uzman kişilerden öğrenilmeyen bilgiler insanların bir ömür boyunca yaşayacakları sıkıntılara gebe olmakta ve birçok ilişki bu yüzden bitmekte yada başlamamakta.

Her ne kadar günümüzde bilgiye erişim nispeten kolay olsada, denetimsiz bir bilgi ve bu bilgilere erişim halen daha büyük bir sorun olmakta, peki neden mi?

Şimdi meseleyi biraz daha açalım. İlk olarak evli çiftlerden başlayalım… Günümüzde 50 yaş ve üzeri nesil bir şekil daha ilişkilerde sabırlı olsada, bu yaş grubundan aşağılara indikçe tahammül ve beklentiler konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmakta ve son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de evlenen her 4 kişiden 1’i boşanmakta. Tabiki boşanmanın birçok nedeni olabilir ama bunlardan bir tanesi de ne yazık ki çiftler arasında cinsel uyumsuzluk.

Cinsel uyumsuzluğun birçok nedeni olabilir, belki erken boşalma belki sadece işini görüp yatma, belki sadece duygusuzca birleşme gibi birbirinden farklı nedenler olabilir. Bu konuların temeline indiğimizde ise ergenlik çağlarından itibaren öğrenilen yanlış bilgiler ve yanlış uygulamalar yer almakta. Ve de maalesef ki toplumun bu konuya gösterdiği gereksiz ilgi ve yüklenen sorumluluk…

Cem Yılmaz’ın stand-up gösterilerinde yer alan iktidarsızlık konusu bile başlı başına durumun özeti gibidir. Düşünsenize cinsellik olarak bazı problemleriniz var ve toplum sizi iktidarsız olarak yaftalıyor. Herhangi bir kişinin size böyle hitap etmesinden bahsetmiyorum, zamanın gazetelerinde bile koca koca manşetlerle bu konularda yayınlar yapılan bir ülkede bu tür sorunlar halen daha eğitim seviyesi yüksek kişilerde bile tabu halinde ve çözmek yerine ertelemek yada kaçınma yolunu tercih etmekteler.

Aslına bakarsanız burada gözden kaçan çok fazla detay bulunmakta. Öncelikle bunların normal bir sorun olduğu, eğer bir ilişki içerisinde iseniz bunu partneriniz yada eşinizle konuşabiliyor olmanız gerektiği ve bu konular için işin uzmanları olan cinsellik danışmanı gibi kişilerin varlığı gözden kaçmakta…

Örneğin erkeklerde cinsel performans kaygısı bulunmakta. Girilen her cinsel ilişkide maksimum performans elde etme üzerine bir düşünce sistemi. Ama aslında olayın kendisi baştan sona yanlış. Nedeni çok basit, sevişme eylemi iki kişinin birlikte zevk alması üzerine kurulu bir eylem ama siz bunu performans olayına çevirdiyseniz zaten bunun getireceği gerginlik ile erken boşalma, erektil disfonksiyon, boşalamama gibi birçok ek sorun kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Peki ne yapmak lazım?

Kendinizce iyi seviştiğinizi düşünebilirsiniz fakat bir ilişki içinde iseniz ve sorunlar var ise önce bunun nedenini bulmanız gerekir. Eğer bulamıyorsanız o zaman bir uzmana danışmanız gerekecektir. Uzmanların görevi almış olduğu eğitimler sayesinde hem insan psikolojisi hemde insan fizyolojisi konusunda bilgili olmaları ve ilişkinin boyutu hakkında güveneceğiniz birer akıl hocaları olmasından kaynaklı oldukça büyük iş bitiricilerdir.

İçinizden peki böyle bir kişi kimdir, nerede bulabiliriz gibi soruların geçtiğini duyar gibiyim. Cinsellik ve ailesel konularda hizmet veren alanında uzman ve size gerçek manada yol gösterecek bir kişi Bursa’da bulunmakta. Bursa Aile Danışmanı ve Cinsellik Danışmanı olarak hizmet veren Özlem Oktay, uzun yıllardır bu alanda eğitim almış ve düzenlediği toplantılar ile bu konuda çiftlere büyük destekler sağlamıştır. Websitesinde blog bölümünde cinsellik, aile ve ilişkiler üzerine yazdığı makaleler ile birçok kişiye yararlı bilgiler vermeye devam eden Özlem Oktay ile websitesi üzerindeki iletişim bilgisinden temasa geçebilirsiniz.

Unutmadan, cinsellik ve ilişkiler üzerine herkes hergün yeni bir şey öğrenmekte. Yeterki siz almaya açık olun.

Yorum yapın