Bütüncül Sağlığın Anahtarı Homeopati Olabilir Mi?

Sağlık konusu insanların en zayıf oldukları alanlardan birisidir. Ne zaman bir yerimiz ağrısa, hemen keyfimiz kaçar ve hayattan keyif alamaz hale geliriz. Sonrasında iyileştiğimizde ise tekrardan doğmuş gibi oluruz ve klasik bir söz olan insanın sağlığı yerinde olsunda gerisi ne olursa olsun deriz. Sağlıklı olmanın kıymetini sağlığını kaybetmişler anlar en iyi…

Peki sağlığımız bu kadar önemliyken ve de henüz hastalanmamışken sağlığımızı nasıl korumalıyız, hasta olursak neler yapmalıyız bu konular biraz kafa karıştırıcı. Nedeni basit, bugün sosyal medya kanallarına bakarsanız bir iki saçma sertifika alan kendisini şifacı olarak tanımlamakta. Travmaları çözdüğünü iddia etmekte, umut tacirliği yapmakta. Yada takviyeler, diğer türlü bilgiler, fitoterapi konuları, şifalı otlar, eski usüller derken insanların kafası çok karışıyor.

Bütün bunlara istinaden bütüncül iyileşme ve doğal tedavi yöntemleri de eski zamanlara göre büyük bir ilerleme kaydetmekte ve klasik ilaçla tedavinin yerine bu tarz doğal tedavi yöntemlerine büyük bir geçiş gözlemlenmekte. Bunlar arasında akupunktur, biorezonans, fitoterapi gibi birçok teknik ve alan bulunmakta.

Yine böyle alanlardan birisi de homeopati olmakta. Homeopati, Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından 1700’lü yılların sonlarında keşfedilmiş ve geliştirilerek bugün dünyanın birçok bölgesinde milyonlarca insan tarafından kullanılan ve tercih edilen bir sağlık sistemi olmuş durumda.

Bu konuyu biraz daha açmak istersek, homeopati size birçok sorunun sorulduğu bir sistem. Mesela şiddetli ve uzun süreli baş ağrısı şikayetiyle başvurduğunuz doktor homeopat, size genel durumunuzu anlamak için baştan ayağa kadar birçok soru sormakta. Daha sonrasında detayları almakta, örneğin baş ağrınız için hangi sıklıkta gerçekleştiği, örneğin 15 günde bir mi, yada her gün mü, yada hangi zaman aralıklarında olduğunu sormakta, sabah saatleri mi akşam saatleri mi gibi, bundan sonrada neyin iyi geldiğini sormakta mesela masaj yapmak iyi mi geliyor, soğuk baskı iyi mi geliyor, öne eğilince şiddeti artıyor mu gibi çeşitli detay soruları sormakta.

Bu soruları sormasının tek sebebi var. Homeopati de hastalık ismi yoktur, örneğin kanser için şu ilaç yoktur. Homeopati de ilaç yerine remedy (remedi) denilen küçük minik beyaz topçuklar vardır ve yaklaşık 8000 adet remedi vardır yani homeopatik ilaç vardır. Hasta kişinin durumu için örneğin baş ağrısı için afaki konuşuyorum 500 adet tedavi edici ilaç vardır. Bu ilaçların kimileri daha çok başarılı sonuç verdiği için 3 puanlık, 2 puanlık ve 1 puanlık olarak sınıflandırılmıştır. Şimdi size sadece baş ağrısı için ilaç verilmek istense 500 tane ilacın içerisinden hangisinin verilmesi sorusu oldukça zor bir soru. Seçenekleri azaltmak amacıyla diğer bölgelerinizle alakaları sorular, örneğin kulak burun boğaz sorunlarınız, geçirdiğiniz tedaviler, geçirdiğiniz hastalıklar gibi birçok soru sorulmakta. Bunlardan da alınan bilgiler ile sizi bütüncül olarak iyileştirecek, sadece baş ağrınızı değil, hem baş ağrınızı hem kabızlık sorununuz, hem de diğer mevcut sorunlarınızı çözecek ilacı bulmak için gereken tüm çaba homeopatide gösterilmektedir.

Bu kadar detaylı bir alan için elbette uzman bir doktor olmak gerekiyor. Türkiye’de bu alanda çalışan homeopati tedavisi uygulamaya yetkin doktorlar bulunmakta. Her birinin kendisine göre bir tarzı olmakta ve başarılı sonuçlar elde etmektedir. Homeopati konusunda farklı bakış açıları sunan doktorlardan bir tanesi de Neslihan Gülmez‘dir. Dr. Neslihan Gülmez, hem kardiyoloji hem de homeopati alanında hizmet veren doktordur. Kendisi özel muayenehanesinde kapsamlı bir anamnez formatıyla 300’den fazla soruyla hastalarına hizmet vermekte ve sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar ile bedendeki bağlantıları ortaya çıkarmakta. Örneğin burun kanaması detayıyla karaciğer rahatsızlıkları gibi (burada sadece örnek olması amacıyla atmasyon bir örnek verilmiştir) aradaki bağlantıları keşfetmek ve bunların tedavisine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Homeopati tedavisi ilaç olarak remedi adı verilen minik topçuklardan bir tane alınarak yapılan çok ilginç bir tedavi olması vede insan sağlığını bütüncül açıdan inceleyerek tedavi etmeye çalışması nedeniyle geleceğin tıbbı olarak isimlendirilmektedir. Hindistanda en çok tercih edilen ikinci tedavi yöntemi olması, İngiliz Kraliyet Ailesinin homeopati tedavisini tercih etmesi gibi dünyada birçok dikkat çekici örnek vardır.

Sonuç olarak burada sizlere sadece ismen tanıtmaya çalıştığımız homeopati tedavisi derya deniz bir sistemdir ve işin ehli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Aramızda homeopati tedavisi olan biri varsa yorumlarını okumak isteriz. Herkese bol sağlıklı günler.

Yorum yapın