Ders 1: Seo Uyumlu Website Kurmak

Her website sahibi, gün gelecek seo nedir öğrenmek için araştırdığında bir çok sitenin parça parça konularda makaleler yazdığını görecek ve tam olarak nereden başlanır, nasıl olur çözmesi epey uzun bir zamanını alacak…

Köpek Balığı Seo Ajansı olarak herkesin kendi seo’sunu kendisi yapabilmesi için adım adım seo nasıl yapılır, düzenli bir şekilde numaralandırılmış dersler halinde sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bu kategorinin ilk dersi olarak seo uyumlu bir websitesi kurmak seo’da başarılı olmanın yegane kuralıdır. Bu yüzden ilk yazımıza hiç vakit kaybetmeden başlayalım…

Kendi seonuzu kendiniz yapmaya karar verdiyseniz bunun ilk adımı olarak kendi web sitenizi yapmayla başlayabilirsiniz. Benim bu konuda tercihim wordpress altyapısını kullanmak olacaktır.

WordPressi tercih etme sebebime gelirsek, yıllardan beridir bu sistemi kullanıyor olduğum ve oldukça basit bir şekilde kuruluyor olması, neredeyse tüm dünyanın üçte birinin bu altyapıyı kullanıyor olması ve seo uyumlu bir cms (content management system) içerik yönetim sistemi olması nedeniyle tercih ediyorum.

Çok kısa bir şekilde bir site açmak için neler gerekiyor sorusuna cevap olarak, bir adet alan adı (domain) ve bir adet hosting (barınma) gerekmekte. Ben alan adlarını genel olarak isimtescil gibi bir site üzerinden alıyorum, hosting olarak ise son zamanlarda keşfettiğim güzel hosting firmasından linux hosting paketlerinden 1 gb’lık bir paketi kullanarak işe başlıyorum.

Yaklaşık 100 – 120 tl arası bir maliyetle websitenizi yayına sokmak için herşey hazır olmakta. Bu işlemler bittikten sonra wordpress kurulum dosyalarını sunucuya yükleyerek gerekli basamaklar bittikten sonra wordpress altyapısını kullanan web sitemiz hazır hale gelmiş oluyor.

 

Yorum yapın