Ev Yangınlarını Nasıl Önleriz?

Hayatımızda bizim kontrolümüz dışında gelişen birçok olay olmakta. Doğal felaketlerden örneğin deprem konusunda evimizi sağlamlaştırmaktan başka çaremiz yoktur. Sel yada taşkın gibi felaketler içinde yapılaşma ve dere yataklarını ıslah gibi çalışmalar olmakta. Fakat başımıza gelecek en korkunç felaketlerden biri olan yangın için kendimizce birçok tedbir alabiliriz. Bu yazımızda ev yangınlarına karşı neler yapabiliriz, nasıl önlem alabiliriz ona değineceğiz…

Yangınlara her yerde denk gelebiliriz, okulda, işte, avm lerde fakat bu yangın evimizde olsaydı bu duruma hazırlıklı olmalı ve yangınların oluşmaması için önlem almamız oldukça önemli bir konu. Söz konusu yaşadığımız ev olunca içerisinde sevdiğimiz insanlar, sevdiğimiz canlılar, bitkiler, eşyalarımız ve elbette anılarımız olacak ve bunları korumak için alacağımız önlemler oldukça önemli.

Ev yangını gibi bir duruma hazırlıklı olmak için yapmamız gerekenleri sırasıyla inceleyelim…

Kullanmadığınız Eşyaların Fişini Çıkarın

Evinizdeki eşyalardan akan aşırı elektrik her zaman potansiyel bir yangın tehlikesi oluşturabilir. Bilgisayarlar, televizyonlar, oyun sistemleri ve çok daha fazlası gibi şeyler, açık olmadıklarında bile elektrik kullanırlar. Bu, her zaman bir dalgalanma yaşayabilecekleri veya aşırı ısınıp yangına neden olabilecekleri anlamına gelir.

İçlerine akan sürekli elektrik, onlara aynı zamanda bir yangın kaynağı olmasını da sağlamakta. Kullanmadığınız zamanlarda bu eşyaların fişini çekerek ve dolayısıyla onlara dikkat etmeyerek yangın olasılığını azaltabilirsiniz.

Alevleri Asla Gözetimsiz Bırakmayın

Yemek pişiriyorsanız, mum yakıyorsanız veya başka herhangi bir türde alev veya aşırı ısı kullanıyorsanız, onu her zaman izlediğinizden emin olmak istersiniz. Bir şeyler pişirmeye başladığınızda ocaktan asla uzaklaşmak istemezsiniz. Şöminenizde ateş yakarsanız, buna da dikkat ettiğinizden emin olmak istersiniz.

Bu tür alevlere göz kulak olursanız, bir sorun olup olmadığını veya olması gerektiği gibi olup olmadıklarını hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu, sorunu hızlı bir şekilde çözebileceğiniz ve sizin ve ailenizin güvende olduğundan emin olabileceğiniz anlamına gelir. Burası aynı zamanda bir yangın söndürücü ve duman alarmı bulundurmak için de iyi bir yerdir.

Yanıcı Maddeleri Isıdan Uzak Tutun

Kumaş, kağıt ve hatta saç gibi yanıcı maddeler her zaman aşırı ısı veya ateşten uzak tutulmalıdır. Şöminenizde ateş yakarken saçlarınızı ve kıyafetlerinizi uzak tutmak istersiniz.

Kağıt yığınını balmumu eriticinizden uzak tutmak istiyorsunuz. Ayrıca soruna dönüşebilecek herhangi bir şeyi yakından izlediğinizden emin olmak istersiniz. Hiçbir yerde yangın çıkmasını istemezsiniz, bu da ısı kaynaklarını ve onlara yakın olan her şeyi izlemek anlamına gelir.

Evde Sigara İçmeyin

Sigara içiyorsanız, bunu her zaman iyi havalandırılmış bir alanda yapmanız ve sigarayı atmadan önce tamamen söndürmeniz önemlidir. Sigaranın içinde, söndürdüğünüzü düşünseniz bile yanmaya devam edebilecek çeşitli katkı maddeleri ve malzemeler bulunur.

Bu alev daha sonra çöp kutunuzun içinde veya evinizin dışında tutuşarak yangına neden olabilir. Dışarıda sigara içmeye özen gösterirseniz, etrafa saçılan küllere dikkat ederseniz ve sigarayı atmadan önce tamamen söndürdüğünüzden emin olursanız bu riski azaltabilirsiniz.

Ateşi söndür

Şömineniz varsa ne yaptığınıza da her zaman dikkat etmeniz önemlidir. Bölgeyi terk etmeden önce yangını iyice söndürdüğünüzden emin olmak istiyorsunuz; bu şekilde şömineyi izleyebilir ve yangının tekrar alevlenmediğinden emin olabilirsiniz.

Közler için için yanmaya ve yanmaya devam edebilir ve kütüklerin içlerinde çok daha sonra ortaya çıkan alevler olmaya devam edebilir. Yangını tamamen söndürdüğünüzden emin olmak ve daha sonra yatmadan veya evden çıkmadan önce ortaya çıkabilecek başka şeyleri izlemek istiyorsunuz.

Evden Çıktığınızda Isınan Cihazları Kapatın

Kurutma makineniz çok fazla ısı kullanır ve bulaşık makineniz bile yeterli miktarda ısı kullanır. Alan ısıtıcıları ve ısıtmalı battaniyeler de aynısını yapar. Bunların hepsi, evde olmadığınızda kesinlikle çalışır durumda bırakmak istemeyeceğiniz şeylerdir çünkü kolaylıkla alev alabilirler ve evde olmadığınız halde tespit edemeyeceğiniz kadar büyük bir yangına neden olabilirler.

Evdeyseniz ve uyanıksanız sorunu büyük bir yangına dönüşmeden durdurabilirsiniz, ancak evde değilseniz veya uyuyorsanız bile bu gerçekleşmez.

Elektriği Sık Sık Kontrol Edin

Bu, elektrik kablolarını kontrol etmek için evinizdeki duvarları kazmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak görünen her şeyi kontrol etmelisiniz. Evinizdeki prizleri izleyin ve aniden çalışmayanlara dikkat edin.

Duvarların arkasında bir sorunun kanıtı olabilir. Elektrikli eşyalarınızın yıpranmış veya hasar görmüş kablolarını arayın. Bunlar aynı zamanda sorun belirtileri de olabilir ve zaten bir sorun olduğunu biliyorsanız bunları elektrik sisteminize takmak istemezsiniz.

Çöpleri Aşağıda Tutun

Çöpleri evinizin dışından uzak tutmak da önemlidir. Yakacak odun, yapraklar ve diğer yanıcı maddeler, başıboş kül veya kıvılcımlardan kolaylıkla alev alabilir.

Bu eşyaların evinizin yakınında olmasını istemezsiniz çünkü alevleri kolayca evinizin geri kalanına yayabilir ve siz farkına bile varmadan ellerinizde büyük bir yangın çıkar. Bu kesinlikle deneyimlemek isteyeceğiniz bir şey değildir ve riskini azaltmak nispeten basittir.

Yağları ve Gazları Alevlerden ve Kıvılcımlardan Uzak Tutun

Mutfağınızda yemeklik yağ bulunduruyorsanız onu ocaktan veya kıvılcım çıkarabilecek ve yangına neden olabilecek herhangi bir şeyden uzak tutmak istersiniz. Aynı şey, arabanız, çim biçme makineniz veya başka herhangi bir şey için garajda tutabileceğiniz benzin için de geçerlidir.

Gazı potansiyel bir kıvılcım veya alevden uzak tutmak istiyorsunuz. Bunları onaylı kaplarda dikkatli bir şekilde muhafaza ederek ve onlarla reaksiyona girebilecek her şeyden güvenli bir mesafede tutarak daha hazırlıklı olacaksınız ve aynı zamanda sorun riskini de azaltacaksınız.

Fırını Kontrol Edin

Evinizi korumak için ne yaparsanız yapın, kendi başınıza yapamayacağınız bazı şeyler vardır. Fırınınıza düzenli olarak bakmak ve düzenli bakım planlamak her zaman önemli olacaktır.

Bir profesyonel, fırınınızın doğru şekilde çalışmaya devam edeceğinden ve sizi herhangi bir yangın tehlikesine sokmayacağından emin olabilir. Arızalı bir fırın sizin ve evinizin güvenliği için büyük tehlike oluşturabilir. İzleme ve bakım, sorunları daha ortaya çıkmadan durdurur.

Evinizi daha güvenli tutmak ve yangın olasılığı konusunda endişelenmenize gerek kalmadığından emin olmak için yapabileceğiniz ve yapmanız gereken birçok şey vardır.

Her zaman bir risk vardır çünkü bazen her şeyi doğru yapsanız bile yangınlar çıkabilir, ancak aynı zamanda yangını önlemek için çaba gösterdiğinizden emin olmak istersiniz. Bunu yaparak, riskleri büyük ölçüde azaltırsınız ve bu, harcadığınız zamana ve çabaya değecektir çünkü bu, ailenizin her zamankinden daha güvende olduğu anlamına gelir. Sadece bu ipuçlarını takip edin ve yolunuza çıkacaksınız.

Yangın Tüpü Bulundurun

Her evde yangın alarm dedektörü olamayabilir ama yangın tüpü kolaylıkla bulundurulabilir. Çevrenizde size en yakın yangın söndürme firmalarından temin edeceğiniz yangın tüpü ile bir yangın durumunda hemen müdahale edebilir ve evinizi büyük bir felaketten koruyabilirsiniz.

Eğer listemizde eksik kalan bir yöntem var ise bize yorum olarak bildirmeyi unutmayın…

Yorum yapın